Subcommittee Member List 2017-2018

 Professional Practices Sub-Committee 2017-2018

Representation

Membership

Institution/Position

Co-Chair (Ex-Officio, non-voting member of subcommittee)

Debra Calvino

Director of Curriculum, Instruction, & Data Valley Central School District-Retired 

Practicing Teacher (elem, middle or second)

Annette Romano

Niskayuna Central Schools – Elementary Teacher; Teacher on Special Assignment

Practicing Teacher (elem, middle or second)

Andrea Fortin-Nossavage

Niagara Falls City School District – Social Studies Teacher

Practicing Teacher (elem, middle or second)

David Babikian (Sub-Committee Co-Chair

Cicero-North Syracuse Central School District- Social Studies Teacher

Practicing Teacher (elem, middle or second)

Grace Barrett

Commack School District- Art Teacher

Practicing Teacher (elem, middle or second)

James Vasquez

New York City Department of Education- Newcomers High School- Social Studies Teacher

Practicing Teacher (elem, middle or second)

Heather Buskirk (Sub-Committee Co-Chair)

Hamilton-Fulton-Montgomery BOCES; Teacher on Special Assignment

Practicing Teacher (elem, middle or second)

Therese Torchon

Westbury Union Free School District – Science Teacher

Administrator

Jay Boak

Jefferson-Lewis-Hamilton-Herkimer-Oneida BOCES, Retired Superintendent

Administrator

Theresa Reynolds

Orange-Ulster BOCES

Representation of institution that prepares teachers

Joseph Schaefer

College of Saint Rose

Public

Maria DeWald

NYS Parent Teacher Association- Past President Dutchess County BOCES- Arts in Education Coordinator

Public

Ellen Sullivan

Greater Capital Region Teacher Center- Board member

(Public) (Additional member than required in sub-committee membership)

Colleen McDonald

Cambridge Central School District, Retired Teacher 

 

Higher Education Sub-Committee 2017-2018

Representation

Membership

Institution/Position

Co-chair (Ex-Officio, non-voting member of subcommittee)

Kathleen M. DaBoll-Lavoie

Nazareth College- Dean School of Education

Post-Secondary Institution (that prepares teachers)

Jane Ashdown (Sub-Committee, Co-Chair)

Adelphi University - Dean and Professor

Post-Secondary Institution (that prepares teachers)

Margaret Madden (Sub-Committee, Co-Chair)

Siena College- Vice President for Academic Affairs

Post-Secondary Institution (that prepares teachers)

April Bedford

CUNY, Brooklyn College – Dean, School of Education

Post-Secondary Institution (that prepares teachers)

Michael Rosenberg

SUNY New Paltz - Dean, School of Education

Post-Secondary Institution (that prepares teachers)

Virginia Goatley

University at Albany – Professor, Dept. of Literacy Teaching and Learning

Post-Secondary Institution (that prepares teachers)

Dwight Manning

Teachers College – Associate Director, Office of Teacher Education

Post-Secondary Institution (that prepares teachers)

David Cantaffa

State University of New York System Administration

Practicing Teacher (early childhood and/or childhood)

Amanda Silvestri

Hudson Falls Central School District

Administrator

Charles Khoury

Ulster BOCES - District Superintendent

(Practicing Teacher) (middle and/or second) (Additional member than required in sub-committee membership)

Elizabeth Waite

Union-Endicott Central School – Mathematics Teacher

Public Representative

Pilar Sokol

NYS School Boards Association – Deputy General Counsel

Public Representative

Yvette Malave Diaz

NYS and Civil Service Education Association Partnership for Education and Training - Manager

Student Member

Riley Arnold

College of St. Rose

 

 

 

Last Updated: July 27, 2017